Nacházíte se: WALL.czExcel návod › Funkce POZVYHLEDAT a INDEX
Kategorie: Excel návod

Funkce POZVYHLEDAT a INDEX

ExcelFunkce SVYHLEDAT, POZVYHLEDAT, INDEX jsou jedny z mých nejpoužívannějších a nejoblíbenějších vyhledávacích funkcí v Excelu.

V minulém článku jsem popisoval vyhledávací funkci SVYHLEDAT. Na tento článek navazuji (jak jsem slíbil) a popíši jak fungují funkce POZVYHLEDAT a INDEX.

POZVYHLEDAT.

Vrátí relativní pozici prvku matice, který odpovídá zadané hodnotě v určeném pořadí. Funkce POZVYHLEDAT se používá místo funkce VYHLEDAT v případech, kdy není potřeba získat hledaný prvek, ale jeho pozici.

Syntaxe - POZVYHLEDAT(co;prohledat;shoda)

co - Co je hodnota, pomocí které hledáte v tabulce požadovanou hodnotu. Zpravidla se zadává adresa buňky, ve které je hledaná hodnota.
prohledat - Prohledat je souvislá oblast buněk, v níž chcete nalézt hledané hodnoty. Argument prohledat musí být matice nebo odkaz na matici.
shoda - Shoda je číslo -1, 0 nebo 1. Shoda určuje, jakým způsobem má aplikace Microsoft Excel porovnávat hledanou hodnotu s hodnotami v prohledávané matici.

INDEX

Vrátí hodnotu nebo odkaz na hodnotu z tabulky nebo oblasti. Jsou dvě různé formy funkce INDEX(): odkaz a matice. Forma odkaz vrátí vždy odkaz; forma matice vrátí hodnotu nebo pole hodnot.

Syntaxe - INDEX(pole;řádek;sloupec)

pole - Pole je oblast buněk nebo tabulka.
řádek - Řádek určuje řádek pole. Pokud je argument řádek vynechán, je argument sloupec povinný.
sloupec - Sloupec určuje sloupec pole. Pokud je argument sloupec vynechán, je argument řádek povinný.

1.příklad
Využiji tabulku se seznamem svátku. Potřebuji zjistit pozici jména Čestmír. Vytvořím vzorec v buňce H13. Nejdříve musíme zadat co hledáme, takže zadám adresu buňky, kde je uvedeno hledané jméno a to je G12. Dále pak musím zadat prohledávanou oblast. Zadám oblast, kde leží jména a to je C3:C367. Jako shodu zadám číslo 0 (0 = první hodnota, která se přesně shoduje). Vzorec vrátí číslo 8. Při pohledu do tabulky je hned vidět, že je to správně.

Excel, funkce POVYHLEDAT a INDEX.

2.příklad
Pro příklad jsem použil tabulku s evidencí nasbíraných bodů soutěže pěti přátel. Teď budeme chtít vytvořit dotaz, kterým chceme zjistit počet bodů konkrétního jména v daném dni. V buňce C13 vyberu den v týdnu. Potřebuji zjistit pozici hledaného dne v týdnu a proto v buňce D13 zadám vzorec POZVYHLEDAT, kde hledaná hodnota je v buňce C13 a prohledávám rozsah B4:B10 (seznam dní v týdnu). Zadal jsem, že chci hledat sobotu a proto vzorec vrátí číslo 6. To samé aplikujeme pro vyhledání pozice jména. V buňce C14 vyberu jméno Alena. Vzorec v buňce B14 vrátí číslo 3. Pokud chceme zjistit počet nasbíraných bodů, tak pro získání výsledku použiji získaná čísla jako souřadnice v tabulce. V bodě, kde se protnou je naše číslo s počtem bodů. Toto je princip funkce INDEX. Takže zadání této funkce bude takovéto. Hledám v oblasti tabulky C4:G10, jako hledaný řádek zadáme buňku D13 (den v týdnu) a jako hledaný sloupec zadáme buňku D14 (jméno). Funkce provede již zmíněný průnik souřadnic v naší tabulce a vrátí nám náš hledaný počet bodů.

Excel, funkce POZVYHLEDAT a INDEX.

Uvedené vzorce lze různě kombinovat a další využití je jen na vaší fantazii. Doufám, že pro ty, pro něž je Excel každodenní chlebíček, bude tento článek přínosem.

Praktická ukázka příkladů je v sešitu Nejste přihlášen(a).

print Formát pro tisk

Sdílet článek:

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Multivýběr nefunguje odpovědět
avatar
Může mi někdo poradit, jak udělat výběr ze 3 buněk?V prvním Drop down listu bude druh potraviny, v druhým název a ve třetím druh látek obsažené v té potravině.
Např: Druh - ovoce/Název - Mrkev/Výživová hodnota - cukr/Hodnota v gramech.
Zkoušel jsem to přes vše možné POZVYHLEDAT, OFFSET, MATCH a vždy chyba.
Kupříkladu vzorec:
=OFFSET($F$4,1,MATCH($A5,$F$4:$H$4,0)-1,15,1)
Výsledek: V tomto vzorci je chyba,označena jako $F$4,1,POZVYHLEDAT
Asi dost šikovná paní která to prozentuje ale podle který mi nic nefunguje je zde: https://www.youtube.com/watch?v=7mo4COng7Sgcitovat
odpověděl(a)
elninoslov
Založte tému a priložte súbor.

EDIT: 10.1.2021 13:49
Tu je príklad na trojitý previazaný výberový zoznam. Riešení je viacero, rozhodne to nie je jediné ani najsprávnejšie riešenie. Záleží na tom, ako máte štruktúrované zdrojové údaje, a ako to zamýšľate používať.
Trojitý previazaný výberový zoznam.xlsxcitovat
, Chyba v textu odpovědět
avatar
V textu je chyba: 2.příklad, 4 řádek - místo "...hodnota je v buňce D13" má být C13.
Ve vzorci i na obrázku je to dobře.citovat
icon odpověděl(a)
admin
Děkuji za upozornění. Opraveno.citovat

Uživatelské menu

Nejste přihlášen(a)
avatar\n

Menu

On-line nástroje

Formulář Faktura

Formulář Faktura IV

Oblíbený formulář Faktura byl vylepšen a rozšířen.
Více se dočtete zde.

Aktivní diskuse

špatný výpočet ze zisku - příčina?

Jakoby • 12.7. 12:35

Řazení podle času v kategoriích

Marekh • 12.7. 9:55

Porovnávací Tabulka

Jess • 8.7. 20:49

Vzorec pro zkopírování obsahu buňky.

veny • 6.7. 8:28

Vzorec pro zkopírování obsahu buňky.

Tonda_Hu • 5.7. 21:17

Porovnávací Tabulka

Jess • 5.7. 13:49

Kontexove menu na tlačenie tabuliek

ivana12 • 3.7. 14:35