Nacházíte se: WALL.czExcel návod › Oprava chyb ve vzorcích
Kategorie: Excel návod

Oprava chyb ve vzorcích

ExcelPo zadání vzorce někdy obdržíte chybu. Asi nic neobvyklého. Význam některých chybových hodnot možná už znáte, ale některé se pro laiky tváří záhadně.

Co však tyto někdy neznámé chyby znamenají? Jak zjistit příčinu a jak takové chyby opravit? Dále najdete popis chyb a některých nástrojů, pomocí kterých můžete najít a prozkoumat příčiny těchto chyb a určit jejich řešení.

Tabulka s výpisem chybových hodnot
#DIV/0! Vzorec na pracovním listu se pokouší dělit nulou (což je operace, která není povolena). Tato chyba se také vyskytne, pokud se vzorec pokusí dělit buňkou, která je prázdná.
#N/A Vzorec se odkazuje (přímo či nepřímo) na buňku, která používá funkci NA pracovního listu pro naznačení skutečnosti, že data nejsou k dispozici.
#NAME? Vzorec používá název, který Excel nedokáže rozpoznat. K tomu může dojít, když vymažete název, který se dosud ve vzorci používá, nebo když nemáte při práci s textem spárované uvozovky.
#NULL! Vzorec pracuje s průnikem dvou oblastí, jež průnik nemají. Pravděpodobně jste použili nesprávný operátor oblasti.
#NUM! Značí nějaký problém s hodnotou: je například možné, že jste uvedli zápornou hodnotu tam, kde se očekává hodnota kladná.
#REF! Vzorec odkazuje na buňku, která není platná. K tomu dojde v případě, kdy byla tato buňka ze sešitu odstraněna.
#VALUE! Součástí vzorce je parametr nebo operand, který má špatný typ. Operandem se zde rozumí hodnota nebo odkaz na buňku, který vzorec používá pro výpočet výsledku.
#HODNOTA! Tato chyba se zobrazí při použití chybného typu argumentu (Argument: Hodnoty používané ve funkci k provádění operací nebo výpočtů. Typ používaného argumentu je specifický pro danou funkci. Mezi běžné argumenty, které se používají ve funkcích, patří čísla, text, odkazy na buňky a názvy.) nebo operandu.
##### Tato chyba označuje, že sloupec není dostatečně široký ke zobrazení celého svého obsahu nebo že je použito záporné datum či čas.

Chyby mohou být označeny a opraveny dvěma způsoby: jedna po druhé (jako při kontrole pravopisu) nebo okamžitě při zadávání dat do sešitu. V obou případech se při zjištění chyby v levém horním rohu buňky objeví trojúhelník.

1. způsob

Za účelem kontroly chyb ve vzorcích jsou v Excelu nastavena pravidla, která se chovají jako kontrola pravopisu. Pravidlo kontroluje chyby dat zadaných v buňkách. Při zjištění chyby v levém horním rohu buňky se objeví trojúhelník.

Buňka s chybou ve vzorci:
Buňka s chybou ve vzorci

Kliknutím na chybovou buňku se vedle buňky zobrazí tlačítko Buňka s chybou ve vzorci. Klepnutím na tlačítko se vám zobrazí sada nástrojů, které nabízí kroky k vyřešení chyby.

Chyba ve vzorci

  • Nápověda k této chybě: zobrazuje informace specifické pro typ chyby
  • Zobrazit kroky výpočtu: zobrazí všechny kroky výpočtu vnořeného vzorce a odhalí, kde došlo k chybě
  • Ignorovat chyby: označený problém bude při následujících kontrolách přeskakován
  • Upravit řádek vzorců: umožňuje upravit vzorec, který generoval chybu v řádku vzorců
  • Možnosti kontroly chyb: otevře dialogové okno Možnosti, můžete vybrat pravidla řídící kontrolu chyb
  • Zobrazit panel nástrojů Závislosti vzorců: Zobrazí panel nástrojů Závislosti vzorců

2. způsob

Dalším způsobem jak opravit běžné chyby ve vzorcích je spuštění Nástroje / Kontrola chyb ... . Nástroj překontroluje celý sešit a u každé chybové buňky zobrazí možnosti. Tlačítkem Další opravíte jednu po druhé.

Chyba ve vzorci

print Formát pro tisk

Sdílet článek:

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Uživatelské menu

Nejste přihlášen(a)
avatar\n

Menu

On-line nástroje

Formulář Faktura

Formulář Faktura IV

Oblíbený formulář Faktura byl vylepšen a rozšířen.
Více se dočtete zde.

Aktivní diskuse

Tlac s farebneho

ivana1 • 19.6. 22:16

GRAF teploty

Scraper • 18.6. 15:34

Vyhledat dnešní datum když je číslo jako text

veny • 17.6. 13:56

Vyhledat dnešní datum když je číslo jako text

Ontik • 17.6. 12:07

Zaokrouhlování

lubo • 17.6. 12:03

Zaokrouhlování

JoKe • 14.6. 15:19

Zaokrouhlování

Mirek-Kraus • 14.6. 13:52