Nacházíte se: WALL.czExcel návod › Vytvořte si vlastní makro v Excelu!
Kategorie: Excel návod

Vytvořte si vlastní makro v Excelu!

ExcelMakro je programovací jazyk "Microsoft Visual Basic", který je součástí MS Excel. Makro je silný pomocník. Vhodně naprogramované makro tak může zásadně rozšířit funkcionalitu Excelu, urychlit a zefektivnit vaší práci.

Předpokladem k vytvoření vlastního makra jsou základní programovací znalosti. Makro lze vytvořit dvěma způsoby.

  • Otevřením editoru maker přes menu Nástroje/Makro/Editor jazyka Visual Basic nebo klávesovou zkratku Alt+F11 a vložením vlastního kódu.
  • Vytvořením záznamu vaší činnosti v sešitu přes Nástroje/Makro/Záznam makra.

Vytvořené nebo nahrané makro lze následně spustit/přehrát přes menu Nástroje/Makro/Spustit makro. Zobrazí se okno, ve kterém vyberete makro a stisknete tlačítko "Spustit".

Excel, spuštění makra Excel, editor makra

Vyzkoušíme si napsat vlastní makro. Cílem makra bude zobrazení hlášení, které bude obsaženo v nějaké buňce ve sloupci "A". To znamená, že makro bude tuto buňku hledat ve sloupci "A". Otevřte si nový sešit Excelu. Do buňky "A3" napište text "Gratuluji k vašemu prvnímu makru". Otevřte editor makra Alt + F11. Makro budeme zapisovat do modulu a proto musíme otevřít nový modul v editoru přes menu Insert/Module. V pravé části editoru se zobrazí pole modulu pro vložení kódu. Do tohoto pole vložte níže uvedený kód. Pro vaší kontrolu se můžete podívat zde.

Sub Zprava() Range("A1").Select Do ActiveCell.Offset(1, 0).Select If ActiveCell <> "" Then MsgBox ActiveCell.Formula End End If Loop End Sub

Jedná se o jednoduchý kód a vysvětlím jednotlivé řádky makra.

  1. Sub Zprava() = začátek ohraničení oblasti makra. "Zprava" je název makra. Název si můžete dát jaký chcete, ale bez mezer a diakritiky. Konec makra se označuje End sub.
  2. Do = začátek cyklu. Konec cyklu je označen Loop. Kód v této oblasti se bude provádět pořád dokola, dokud není splněna nějaká podmínka.
  3. Range("A1").Select = příkaz - vyber oblast A1.
  4. ActiveCell.Offset(1, 0).Select = příkaz, který zajistí přesun o jednu buňku dolů. Přesun je řízen hodnotami v závorce, kde první je řádek, druhá je sloupec a vlastní číslo definuje o kolik buněk se chceme přesunout.
  5. If ActiveCell <> "" Then = podmínka IF (když) aktuální buňka není prázdná, tak proveď následující řádky. Tím máme zajištěno, že zastavíme cyklus, když makro najde buňku s naší zprávou.
  6. MsgBox ActiveCell.Formula = příkaz k zobrazení zprávy v aktuální buňce.
  7. End = konec makra. Podmínka byla splněna. Buňka se zprávou byla nalezena, zpráva zobrazena. Makro ukončíme, jinak by se nám zacyklylo.
  8. End If = konec podmínky. Pokud podmínka není splněna, tak makro zpracuje následující příkazy.
  9. Loop = konec ohraničení cyklu.
  10. End sub = konec oblasti makra.

Makro spustíme v menu Nástroje/Makro/Spustit makro. Vyberte makro s názvem "Zprava" a stiskněte tlačítko "Spustit". Pokud se chcete podívat jak je makro zpracováváno po krocích, tak v editoru opakovaně stiskněte klávesu F8 = krokování. Je však nutné mít okno sešitu maximalizováno a okno editoru ve vlastní (menší) velikosti. Toto krokování se provádí zejména při "ladění" nového makra.

Pokud vás tento článek zaujal a chtěli by jste do maker více proniknout, tak si zkoušejte vaší práci v excelu nahrát do makra. Následně si pak nahrané kódy prostudujte v editoru maker. Doporučuji knihu "Microsoft Excel 2000 a 2002 Programování ve VBA".

print Formát pro tisk

Sdílet článek:

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Uživatelské menu

Nejste přihlášen(a)
avatar\n

Menu

Formulář Faktura

Formulář Faktura IV

Oblíbený formulář Faktura byl vylepšen a rozšířen.
Více se dočtete zde.

Helios iNuvio

Používáte podnikový systém Helios iNuvio? Potřebujete pomoci se správou nebo vyvinout SQL proceduru? Více informací naleznete na stránce Helios iNuvio.

On-line nástroje