Nacházíte se: WALL.czNástěnka › Jak převést FAT32 na systém souborů NTFS
Kategorie: Nástěnka

Jak převést FAT32 na systém souborů NTFS

Windows XPSystém souborů FAT32 je starý souborový systém pro Win9x, WinMe s omezením 2GB na soubor. NTFS je stabilnější s podporou velkých disků a souboru nad 4GB. U NTFS je možnost přidělení oprávnění přístupu pro složky.

Převodem FAT32 na NTFS získáte stabilnější souborový systém se zabezpečením složek podle uživatelských oprávnění. Ačkoli je možnost poškození nebo ztráty dat během převodu minimální, doporučuji před spuštěním převodu zálohovat data ve svazku, který chcete převést.

Převod existujícího svazku systému souborů FAT nebo svazku systému souborů FAT32 na systém souborů NTFS provedete podle následujících kroků:

1.krok

Klepněte na tlačítko Start, přejděte na příkaz Všechny programy, na položku Příslušenství a poté klepněte na položku Příkazový řádek.

2.krok

Do příkazového řádku zadejte následující příkaz, ve kterém písmeno jednotky představuje jednotku, již chcete převést:
convert písmeno jednotky: /fs:ntfs
Chcete-li například převést jednotku E na systém souborů NTFS, zadejte následující příkaz:

convert e: /fs:ntfs

Poznámka: Jestliže je operační systém umístěn na jednotce, kterou převádíte, budete vyzváni k naplánování této úlohy po restartování počítače, protože převod nemůže být dokončen, pokud je spuštěn operační systém. Po zobrazení výzvy klepněte na tlačítko ANO.

3.krok

Po zobrazení následující zprávy v příkazovém řádku zadejte jmenovku svazku jednotky, kterou převádíte, a poté stiskněte klávesu ENTER:
Systém souborů je typu FAT32.
Zadejte aktuální jmenovku svazku jednotky písmeno jednotky

4.krok

Po dokončení převodu na systém souborů NTFS se v příkazovém řádku zobrazí následující zpráva:
Převod byl dokončen.

5.krok

Ukončete příkazový řádek.

Převod FAT32 na NTFS.

Systém FAT32

Pracuje na stejném principu jako FAT16, ale používá větší místo pro zápis jména a adresy souboru. Proto používá více clusterů s méně sektory. Podporuje tak pevné disky s kapacitou až do 2048 GB. Výhoda menšího množství sektorů v clusteru je v tom, že zůstává méně neobsazeného místa na disku. Další výhodou tohoto systému je, že na rozdíl od systému FAT16, který umístil kořenový adresář přesně na začátek disku, dovoluje FAT32 kořenový adresář umístit kamkoliv na disk. V případě poškození začátku disku byl u FAT16 už nepoužitelný, ale systém FAT32 umožňuje přemístit kořenový adresář a místo opravit. FAT32 si také vytváří záložní kopii tabulky a hlavně ji může při případné chybě v hlavní tabulce použít.

Systém NTFS

Tento systém byl původně vytvořen pro Windows NT, ale používají ho i současné verze Windows 2000 a XP. Tyto systémy mohou také používat systém FAT, ale pak se nemůžou využít všechny jejich možnosti. Původní verze byla označena jako NTFS4, Windows 2000 používají verzi NTFS5, která obsahuje zejména vylepšení bezpečnosti. Také umožnila administrátorovi nastavit pro uživatele velikost místa na disku. Víceuživatelské systém potřebuje také nastavovat práva pro soubory a složky a také umožnit sdílení po síti, k tomu systém používá seznamy DACL(Discretionary Access Control List) a SACL(Systém Access Control List). NTFS poskytuje efektivnější správu souborů na velkých discích ve srovnání s oběma systémy FAT, tento systém by měl zvládat správu disků i příštích 20 let. Systém FAT používá také pouze 8bitovou znakovou ASCII sadu, která nedovoluje používat národní znaky v názvech souborů a složek. Systém NTFS používá 16bitovou znakovou Unicode sadu, umožňující používat národní sady znaků.

print Formát pro tisk

Sdílet článek:

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Uživatelské menu

Nejste přihlášen(a)
avatar\n

Menu

On-line nástroje

Formulář Faktura

Formulář Faktura IV

Oblíbený formulář Faktura byl vylepšen a rozšířen.
Více se dočtete zde.

Aktivní diskuse

Týden v roce

Petr92 • 16.7. 15:34

Řazení podle času v kategoriích

veny • 16.7. 11:34

špatný výpočet ze zisku - příčina?

Anonym • 12.7. 22:56

špatný výpočet ze zisku - příčina?

Jakoby • 12.7. 12:35

Řazení podle času v kategoriích

Marekh • 12.7. 9:55

Porovnávací Tabulka

Jess • 8.7. 20:49

Vzorec pro zkopírování obsahu buňky.

veny • 6.7. 8:28