Nacházíte se: WALL.czNástěnka › Quattro Pro - ohlédnutí do historie
Kategorie: Nástěnka

Quattro Pro - ohlédnutí do historie

Quattro ProQuattro Pro je tabulkový procesor vyvinutý firmou Borland, jež ho později prodala firmě Corel. Původně byl vyvinut pro systém DOS. Nyní je běžně součástí WordPerfect Office.

Quattro ProVerze pro DOS používaly klávesové zkratky velmi podobné Lotus 1-2-3. V současné době běží v operačním systému Microsoft Windows. O Quattro Pro se tvrdí, že je slabší v počítání než MS Office, ale jednoduché grafy v něm vypadají lépe. Quattro Pro dlouho překonávalo Excel s jeho omezením listu na 65 536 řádek na 256 sloupců svým milion x 18 276.

Program Quattro Pro 4.0 po nainstalování zabíral na disku pouhých 7 MB! Veškerá má práce na počítači v té době byla ještě pod MS DOSem a proto jsme byli nadšeni, ba přímo unešeni z nového zobrazení WYSIWYG. WYSIWYG je akronym anglické věty „What you see is what you get“, česky „co vidíš, to dostaneš“. Tato zkratka označuje způsob editace dokumentů v počítači, při kterém je verze zobrazená na obrazovce vzhledově totožná s výslednou verzí dokumentu.

Osobně jsem se s Quattro Pro poprvé setkal v roce 1993. Zde začaly první pokusy s makry. Makra se zapisovala do listu společně s daty, protože zde byl pouze jeden pracovní list. Do grafů bylo možné vložit tlačítko, kterému pak uživatel přiřadil makro. Tím mohl uživatel docílit grafické menu pro obsluhu vlastních maker. Program umožňoval vytvořit i Textový graf. Textový graf bylo možné pak využít například jako prezentace, kde jste mohli nastavit typ přechodu stránek i se zvukovým efektem. Vlastní obrazovky prezentace se pak připravovaly v Editoru grafů. I když program pracoval v zobrazovacím režimu WYSIWYG, umožňoval také přepnutí do TXT zobrazení. Po přepnutí do TXT zobrazení byl program zásadně rychlejší a proto někteří uživatelé pracovali jen v TXT zobrazení.

Setkali jste se s programem Quattro Pro 4.0 pod MS DOSem? Pokud ano, jaké jsou vaše zkušenosti?

Malá galerie z pracovního prostředí Quattro Proprint Formát pro tisk

Sdílet článek:

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Quattro odpovědět
avatar
Používám do dnešních dob Quattro Pro 3.0 for DOS a maximální spokojenost. Rychlé, hodně funkci, dobre grafy a anotator. Mám verzi s podporou češtiny od Apro, tenkrat jsem koupil v rámci amnestie. Na tenhle tabulkáč nedám dopustitcitovat
, Quattro odpovědět
avatar
Dobrý den, nevím, komu to píši ale mám otázku k práci s QPRO. Již asi 18 roků používáme programy, vytvořené v QPRO, na př. účetnictví přes makra a stále se nám nechce je opustit. Ovšem stalo se, že na některých PC nechce dnešní WINDOWS (XP) již tyto programy (soubory) otevírat. Je možné do dnešních PC nainstalovat něco, co by umožnilo program QPRO spustit a ty staré soubory dál používat ? Člověk, který se nám stará o naše PC má k tomu zřejmý odpor. Předem děkuji za nějaké stanovisko.
Ing.Jiří Šichnárek, Ostrava.
email: jsichnarek@seznam.czcitovat
icon odpověděl(a)
admin
Dobrý den. Posílal jste mi také ještě e-mail, ve kterém jsem Vám navrhl řešení.citovat

Uživatelské menu

Nejste přihlášen(a)
avatar\n

Menu

On-line nástroje

Formulář Faktura

Formulář Faktura IV

Oblíbený formulář Faktura byl vylepšen a rozšířen.
Více se dočtete zde.

Aktivní diskuse

Týden v roce

Petr92 • 16.7. 15:34

Řazení podle času v kategoriích

veny • 16.7. 11:34

špatný výpočet ze zisku - příčina?

Anonym • 12.7. 22:56

špatný výpočet ze zisku - příčina?

Jakoby • 12.7. 12:35

Řazení podle času v kategoriích

Marekh • 12.7. 9:55

Porovnávací Tabulka

Jess • 8.7. 20:49

Vzorec pro zkopírování obsahu buňky.

veny • 6.7. 8:28