Nacházíte se: WALL.czTipy na výlet › Milešovka
Kategorie: Tipy na výlet

Milešovka

Tip na VýletMilešovka je součástí státní přírodní rezervace a s výškou 836,5 m n.m. je nejvyšší horou českého středohoří. Na samotném vršku se nachází meteorologická stanice. Na ní je pro návštěvníky zpřístupněn první ochoz, ze kterého je nádherný výhled na celé okolí Milešovky.

Hora získala jméno podle nedalekého Milešova (2 km). Horu tvoří kuželovitý tvar, který se nepřehlédnutelně tyčí nad ostatními vrcholky. Na úbočí hory se nachází smíšené lesy se zajímavým bylinným porostem. Vyskytuje se zde řada chráněných druhů ptactva, hmyzu a měkkýšů.

V roce 1825 začal Antonín Weber, hostinský z Milešova, prodávat turistům na vrcholu hory občerstvení. Pro tyto účely zde vybudoval z větví a roští chatu, kterou vybavil mechovými lůžky pro případné nocležníky. Tato proslulá "mechová chýše" byla záhy nahrazena zděnou stavbou, v roce 1850 zde byla vybudována také kamenná rozhledna. Další významná stavební aktivita na vrcholu hory se datuje do roku 1903, kdy zde počala stavba meteorologické observatoře s vyhlídkovou věží. Observatoř, která zde plní svoji funkci dodnes, je zároveň nejstarší českou horskou meteorologickou stanicí. Meteorologická stanice je stálým pracovištěm Ústavu fyziky atmosféry. Zásobování observatoře zajišťuje průmyslová lanovka vybudovaná na severním svahu hory.

Na horu se dostanete z obce Černčice po modré značce nebo z obce Milešov po červené značce. Výstup na vrchol vede po strmých kamenitých cestách. Na vrcholu hory se nachází občerstvení s prodejem suvenýrů.

GPS souřadnice: 50°33'18.11"N, 13°55'53.561"E

print Formát pro tisk

Sdílet článek:

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Uživatelské menu

Nejste přihlášen(a)
avatar\n

Menu

On-line nástroje

Formulář Faktura

Formulář Faktura IV

Oblíbený formulář Faktura byl vylepšen a rozšířen.
Více se dočtete zde.

Aktivní diskuse

špatný výpočet ze zisku - příčina?

Jakoby • 12.7. 12:35

Řazení podle času v kategoriích

Marekh • 12.7. 9:55

Porovnávací Tabulka

Jess • 8.7. 20:49

Vzorec pro zkopírování obsahu buňky.

veny • 6.7. 8:28

Vzorec pro zkopírování obsahu buňky.

Tonda_Hu • 5.7. 21:17

Porovnávací Tabulka

Jess • 5.7. 13:49

Kontexove menu na tlačenie tabuliek

ivana12 • 3.7. 14:35