< návrat zpět

MS Excel


Téma: vyhledávání s následnou posloupností rss

Zaslal/a 18.7.2016 22:39

Ahoj všichni,

chtěl bych vás poprosit o pomoc s řešením jednoho problému, který nedovedu jednoduše bez použití maker řešit. Budu vám zavázán, pokud mě nasměrujete, případně mi dopomůžete s řešením. Už se trochu točím v kruhu.

př.
řekněme, že vstupem je datový zdroj, který jsem ve vzoru poupravil.
Na prvním listě "zdroj" sešitu je datový vstup a na dalším listu je vidět, čeho potřebuji dosáhnout. Jde o to, že bych potřeboval vyhledávat podle "mista z" a "mista do" všechny průvodce kteří odpovídají filtru, a aby vyhledávání současně u těchto průvodců nabídlo trasu zpět, která není vyhledávaná,ale na vyhledávanou trasu navazuje. Problémem je, že cesta tam je jasně daná požadavkem vyhledání, ale cesta zpět může být pokaždé z jiného místa, tedy cílové místo cesty tam s počátečním místem cesty zpět se nemusí shodovat. Takže zpět může jet z libovolného jiného místa a jediným pojítkem je pak datum/čas a opět onen průvodce.
Kontingenční tabulka nejspíš nepřipadá v řešení v úvahu, jelikož neobsáhne cestu zpět, která je mimo filtr. Vyhledávací vzorce podle polí na cestu tam a zpět mi nejspíš ani přes doplněnou vazbu mezi řádky průvodců fungovat také nebudou. Vůbec netuším čeho se chytit.

P.S: Nemohu problém řešit jednorázově, ale potřebuji si nastavit takový systém, který budu moci používat s dalšími datovými zdroji.

P.S2: moc moc děkuji všem, kteří mě nenechají v bryndě.

Příloha: zip32068_vzor.zip (8kB, staženo 26x)
Zaslat odpověď >

Strana:  1 2 3 4   další »
icon #032070
eLCHa
Měl jsem rozepsanou odpověď s připomínkami, ale omylem jsem si ji zavřel a už to psát znovu nebudu ;))

Prostě koukněte na to - řešil jsem to vzorci - pokud by ta tabulka byla výrazně větší, směřoval bych to asi k SQL
Příloha: zip32070_vzor.zip (12kB, staženo 25x)
citovat
#032071
avatar
Zatím jsem to projel v rychlosti ale zdá se, že mohu konstatovat, že jste opravdu zatraceně dobrej, opravdu smekám :)) Odpoledne chci projít vzorce, abych se trochu poučil a podchytil vaše myšlenkové pochody, jelikož jsem se ubíral jinou cestou.
Je velká škoda, že jste původní zprávu smazal, jelikož excel mě baví a připomínky bych si vzal k srdci. Vždy jsem si zatím poradil sám, ale ted jsem musel ohnout hřbet a jsem moc rád, že jste mě v tom nenechal. Ještě jednou moc děkuji a odpoledne ještě napíši :)
Do budoucna budu pracovat s ekvivalentem o maximu do 1500 řádků. Excelu holduji alespoň trochu, ale sql je trochu mimo mé možnosti...citovat
#032082
avatar
Netuším co dělám špatně, ale poslední sloupeček "zpet" mi nefunguje spravne. Vlastne ani u vasi verze po stahnuti,takze mozna jen nastaveni excelu (automaticko opravy/iretace?). Mam podle vzorcu i obavu u sloupce "tam", co pak delam spatne ? Jak jsem psal, tak s tabulkovými odkazy a vzorci jsem takto ještě nepracoval.
P.S: je to nastroj pro ulehceni me práce, jinak bych musel procházet vše inviduelne.
Příloha: zip32082_vzor2.zip (17kB, staženo 25x)
citovat
icon #032089
eLCHa
z časových důvodů jsem do vaší přílohy nakoukl jen zběžně
ten vzorec pro zpět je maticový vzorec - je možné ho zadat pouze kombinací ctrl+shift+enter (že jste to udělal správně poznáte tak, že se vzorec vloží do složených závorek)
jednoduché enter nestačí - pak nepočítá správně
vyzkoušejte a dejte vědětcitovat
#032093
avatar
aaa, máte pravdu, už je to hodně dlouho, co jsem zkratku naposled použil, snad na škole. U vašeho souboru to vypočet vrátilo, ale u mého je nejspíš ještě jiný problém, jelikož to nepomohlo, budu ještě zkoumat.
edit: nezlobte se, problem byl v mé úpravě vzorce. Ted to vypadá, že je vše v pořádku :))citovat
#032096
avatar
testoval jsem ještě ruzné kombinace a poodkryl pár problémů, který mě původně vůbec nenapadlo zmínit :((

1, data jsou za určité období a vždy se může stát, že na okrajích výběru bude pouze část trasy (dle filtru), ale už nebude následná cesta zpět. To samé se může stát v průběhu měsíce, když průvodce zůstane v zahraničí (výrazně delší dobu). Dá se nastavit, aby v tomto případě zůstal pouze jeden řádek a druhý s cestou zpět zůstal prázdný ?

2, ve vzoru jsem vždy uváděl případy čr/zahraničí/zahraničí čr. Ale může nastat případ, kdy po zvolené trase dle filtru bude následovat další zahraničí nebo čr.

př. čr/it it/de nebo de/čr čr/čr

Případy jsem se pokusil nahodit do původního vzoru. Pokud by jste chtěl vzorek reálných dat, tak bych zaslal do PM.
Myslíte, že je problém stále řešitelný ? Každopádně ještě jednou moc moc děkuji, že mi pomáháte, sám bych si se zadáním neporadil :(
Příloha: zip32096_vzor.zip (15kB, staženo 26x)
citovat
icon #032098
eLCHa
Mno, asi takhle.
Jediné, co potřebujete udělat, je určit, které cesty spolu souvisejí. Musíte si definovat parametry, na kterých to záleží. Jak se na to dívám, tak mi to ukazuje na průvodce. Takže například něco takového

("průvodce" = "průvodce") and ("datum z" = "datum do" + 1)
nebo
("průvodce" = "průvodce") and ("datum z") <= ("datum do" + 2) and ("stát z" = "stát do")

Pokud přesně definujete vztah, tak vám s tím tady někdo pomůže - vzorec to bude jednoduchý. Vzorcem si vytvoříte "id cesty" a na výstup nepotřebujete žádné vzorce, ale stačit by vám mohl automatický filtr podle "id cesty" a data.

Pokud vytváříte přílohu, nedělejte to jen z úseku dat, který vám v tu chvíli přijde důležitý. Vložte vždy všechny sloupce a zachovejte jejich názvy. Pouze ořežte počet dat na relevantní vzorek a změňte citlivá data pomocí CTRL+H. Možná bude pracnější tvorba přílohy, ale budete mít jistotu, že vzorec, který vám tady někdo vytvoří můžete zkopírovat do originálu a pravděpodobně ani nezapomenete na nějaké další možnosti. Věřte, že pro nás jsou nejhorší a nejvíce demotivující slova - jo to je dobrý, ale ještě jsem si vzpomněl... (ještě bych potřeboval...)citovat
#032104
avatar
aaaa, tak to vyznít nemělo. Původně jsem myslel, že postačí, když mě nasměrujete a dále si s problémem poradím sám, ale postupně se ukázalo, že to sám nezvládnu, a tak jsem zminoval další informace. Opravdu si vážím práce druhých, obzvláště těch, kteří mi chtějí pomoci a byl bych nerad, kdyby to vyznělo jinak. Snad mě tedy nezatratíte a ještě mi pomůžete.

Níže přikládám soubor s reálnými daty:

- na prvním zdrojovém listu je seznam všech tras s vazbou na spz a další parametry trasy.
- na výstupním listu by se měly zobrazit pouze trasy dle filtru na místo začátku a konce trasy a trasa následující (v dalším řádku) s vazbou na spz nezávisle na státu.
- ještě by bylo zajímavé, kdyby se na výstupu dal přidat filtr na zákazníka, kdybych si mohl zobrazit bud všechny trasy splnující první podmínku nebo ještě s filtrem na konkrétního zákazníka. (pouze pokud to jde)
- posledním problémem může být, že trasa bude neúplná, vlivem konce období nebo dlouhého stání a bude tedy pouze jedna trasa bez trasy následující. Pak by bylo idealní, kdyby se zobrazila pouze trasa dle filtru a následující řádek by byl prázdný.
Příloha: zip32104_test4.zip (61kB, staženo 25x)
citovat
#032107
avatar
tak jsem navrhovanou úpravu vzorce zkoušel a buď jsem to špatně pochopil nebo s tabulkovými vzorci neumím pracovat. :(( Mohu vás pánové poprosit o pomoc ? Vypadá to, že jsem skončil na mělčině a sám to nezvládnu ...citovat
#032109
avatar
Zdravim,

zkusil jsem nejake makro na vas posledni soubor. Nechal jsem tam jen dva listy. V liste Zdroj jsem nechal tabulku se sloupci A az N (myslim, ze ty dalsi byli pomocne). Makro muze trvat delsi dobu.
Zkuste a dejte vedet, zda se to aspon trosku blizi vasi predstave.

syd
Příloha: rar32109_test4-syd.rar (49kB, staženo 25x)
citovat

Strana:  1 2 3 4   další »

Uživatelské menu

Nejste přihlášen(a)
avatar\n

Menu

On-line nástroje

Formulář Faktura

Formulář Faktura IV

Oblíbený formulář Faktura byl vylepšen a rozšířen.
Více se dočtete zde.

Aktivní diskuse

excell uprava riadku vzorca

orangezradca • 13.6. 20:37

pomala tlac s exelu

jano5 • 12.6. 9:44

GRAF teploty

JoKe • 12.6. 9:22

Filtrování dat

Imh0tep • 12.6. 8:35

Filtrování dat

Lader • 11.6. 23:22

Filtrování dat

Imh0tep • 11.6. 21:15

Zjištění směny dle data a času

Ontik • 11.6. 14:23