Zdroj: https://wall.cz/nastenka/quattro-pro-ohlednuti-do-historie • Vydáno: 23.8.2008 20:40 • Autor: admin

Quattro Pro - ohlédnutí do historie

Quattro ProQuattro Pro je tabulkový procesor vyvinutý firmou Borland, jež ho později prodala firmě Corel. Původně byl vyvinut pro systém DOS. Nyní je běžně součástí WordPerfect Office.

Quattro ProVerze pro DOS používaly klávesové zkratky velmi podobné Lotus 1-2-3. V současné době běží v operačním systému Microsoft Windows. O Quattro Pro se tvrdí, že je slabší v počítání než MS Office, ale jednoduché grafy v něm vypadají lépe. Quattro Pro dlouho překonávalo Excel s jeho omezením listu na 65 536 řádek na 256 sloupců svým milion x 18 276.

Program Quattro Pro 4.0 po nainstalování zabíral na disku pouhých 7 MB! Veškerá má práce na počítači v té době byla ještě pod MS DOSem a proto jsme byli nadšeni, ba přímo unešeni z nového zobrazení WYSIWYG. WYSIWYG je akronym anglické věty „What you see is what you get“, česky „co vidíš, to dostaneš“. Tato zkratka označuje způsob editace dokumentů v počítači, při kterém je verze zobrazená na obrazovce vzhledově totožná s výslednou verzí dokumentu.

Osobně jsem se s Quattro Pro poprvé setkal v roce 1993. Zde začaly první pokusy s makry. Makra se zapisovala do listu společně s daty, protože zde byl pouze jeden pracovní list. Do grafů bylo možné vložit tlačítko, kterému pak uživatel přiřadil makro. Tím mohl uživatel docílit grafické menu pro obsluhu vlastních maker. Program umožňoval vytvořit i Textový graf. Textový graf bylo možné pak využít například jako prezentace, kde jste mohli nastavit typ přechodu stránek i se zvukovým efektem. Vlastní obrazovky prezentace se pak připravovaly v Editoru grafů. I když program pracoval v zobrazovacím režimu WYSIWYG, umožňoval také přepnutí do TXT zobrazení. Po přepnutí do TXT zobrazení byl program zásadně rychlejší a proto někteří uživatelé pracovali jen v TXT zobrazení.

Setkali jste se s programem Quattro Pro 4.0 pod MS DOSem? Pokud ano, jaké jsou vaše zkušenosti?

Malá galerie z pracovního prostředí Quattro Pro