< návrat zpět

MS Excel


Téma: mepexg :-) rss

Zaslal/a 10.8.2018 13:47

Ano, týká se to uživatele :-)

Možná je to divný nápad, ale hlasuji pro to, aby konečně tenhle človíček (identitu ať si kdyžtak prozradí sám) začal psát vlastní články na téma Power nástrojů pod Excelem. Pokud vím, tak web má. Rád bych od něj víc než odpovědi tady nebo jinde v diskusích "pokud máte Power... v Excelu 2010 jako doplněk, další verze nativně, pak můžete...". Ano, já všechnopower lehce nenávidím, ale na druhou stranu, pokud mě má někdo přesvědčit o jejich používání, je to on. A na rovinu, v tuhle chvíli je z nás nejspíš umí nejlíp. Pomozte mi ho trochu vybudit :-)

Zaslat odpověď >

Strana:  1 2 3 4   další »
#041134
elninoslov
S tým plne súhlasím. Mepexg, nechce sa Vám, čo ? Ale mohol by ste 5

Keď si lúskam niektoré Vaše riešenia po riadkoch, tak im väčšinou rozumiem, čo robia tie kroky, ale nechápem prečo je to tak či onak urobené. A žiaľ v PQ ani neviem, že to tak urobiť ide, ako ste to tam nasúkal.

Človek si už dohľadá ako nejakú fnc použiť, ale prísť na to, že existuje ... a na tú logiku postupností k dosiahnutiu výsledku ... na to si budem dlho zvykať.

Tiež si myslím, že ste tu asi jediný čo to ovláda poriadne. Žiadne vlezdoprdelkovanie - fakt.citovat
icon #041135
avatar
Petře, je to divný nápad. Pokiaľ to tu má byť na základe dobrovoľnosti, tak nech si každý sám rozhodne, čo chce a do akej miery dobrovoľne konať. Sám sa často úprimne čudujem, koľko času tu niektorí ľudia venujú problémom iných v podstate za nič, takže ešte k tomu niekomu niečo prikazovať mi príde zvláštne i keď asi takto to z Tvojej strany myslené nebolo.citovat
#041136
avatar
AL:
Jasně, není to příspěvek úplně do diskuse nad konkrétním problémem, je to spíš hlasování, názor, nemá to žádný podtext, a jak píšu, sám bych rád od něj nějaké články viděl. Upřímně i přes svou ješitnost :-D prohlašuji, že by mi dal v tématu Power Query na prdel a asi by nás takových bylo více. Samozřejmě, že ho z nás nikdo nepřinutí, asi to nebude úplně motivace teď a tady, ale zkrátka...citovat
icon #041137
avatar
No, že mepexg vie, ktorá bije, čo sa týka PQ, o tom nie je sporu. Sám som sa PQ dlhú dobu tiež bránil, stále mi prišiel access dostatočný a úprimne si i naďalej myslím, že v mnohých prípadoch vhodnejší. Poslednou dobou som ale k PQ predsa len trochu čuchol a prvé pokusy mám za sebou. Mepexg a lubo mi tu na fóre dokonca s niečím poradili, za to skutočne veľká vďaka ale ako píšem, pokiaľ si mepexg vyhodnotí, že tvoriť vlastný web na túto tému má preňho zmysel, nič proti, akurát ja mu to rozhodne nechcem prikazovať. Človek jeho schopností si príde na slušné peniaze a dokáže byť pomerne vyťažený nejakou zárobkovou činnosťou, pokiaľ sa rozhodne niečo dávať ostatným zadarmo vo forme webu je určite chvályhodné. Ja osobne už radím bezplatne minimálne, preferujem prácu, za ktorú dostanem zaplatené a nemám jej v poslednej dobe úplne málo.citovat
#041138
MePExG
Dobrý deň. Ďakujem za pozitívne ohlasy a som rád keď môžem a stíham niekomu pomôcť a poradiť. Pár mojich videí, návodov a popisov som uverejnil a keď budem mať čas aj uverejním vo fb skupine MePExG. Excelu sa venujem už vyše 25 rokov a je u mňa TOP, lebo množstvo vecí sa dá urobiť bez zložitého programovania (stačí ovládať jeho vlastnosti). Od začiatku (ako došli 2010) sa učím Power - nástroje, ale nikto nie je v ničom dokonalý. Poprípade, ak by ste chceli, môžem napr. do tejto témy pridávať riešenia príkladov s Pwr nástrojmi, alebo aj urobiť nejaké to video napr. fb, alebo ma môžete kontaktovať na mail v mojom profile. 1citovat
icon #041139
eLCHa
lebo s nimi sa dajú dolovať a analyzovať údaje z rôznych zdrojov zlúčených a prepojených na jednej hromade a toto spracovanie nie je až tak náročné na vedomosti z IT

Toto je pravda. Od té doby, co používám PQ jsem vlastně přestal používat VBA - myslím zpracování dat. Je to sice hodně pomalé, ale hrozně jednoduché na vytvoření.

V práci za mnou chodí - potřebuji to a to a já na to - mně nepotřebuješ, jseš schopná si to udělat sama - hele. Příprava a pak už jen klik na Obnovit.

Samozřejmě - VBA to nenahradí - ale běžný uživatel, který nemá buňky na programování a "umí klikat a číst" je schopen si tam spoustu věcí udělat. Základní úlohy jsou v nabídkách - podle mně velké procento úloh jste schopni z nich udělat. A když vlezete do hloubky - skryté možnosti jsou veliké. Jen ta rychlost...

A zase další nutnost učit se nové a úplně jiné syntaxe ;)citovat
#041141
avatar
Právě, mně se nechce nějak učit se syntaxe, na druhou stranu, průvodci nikoho nenutí. Sám se k Power nedokopu, protože zkrátka mám blok. Bezesporu měly přijít dvě věci:

a) Nahrazení MS Query (historické, tupé a nechtěl bych dostat do ruky toho, kdo přeložil i jazyk do češtiny). Párkrát jsem ho zkoušel učit a ve výsledku mi lidi řekli "to si to radši udělám jinde" - pohledy v Accessu apod.)
b) Konečně posunout tu stupiditu KT, které neuměly prosté sloučení dat (stejně jako souhrny), nemluvě o více zdrojích a o tom, že průvodce KT vykopal MS mimo ribbon.

Power Pivot pro mě tehdy neměl hodnotu, Power Query mi v začátcích padalo jak hrušky, a poslední zkušenost je, že nedokážu udělat parametrický dotaz s obsahem v buňce (asi mám v poště od mepexg řešení, jen jsem se k tomu nedostal) a Power Map nepozná ani Liberecký kraj (já Bing nechci, pro ČR nemá smysl). A do toho přišly čachry s Power BI (Desktop). Mně to přijde jako strašná schíza, přehazování si dat z jedné ruky do druhé, nesourodé prostředí, vize. Potřebuju si přečíst někoho, kdo má motivaci, téma bude prezentovat pravdivě, a ne jen "cool power věci". Jak mám učit něco, čemu nevěřím, čemu nevěří asi ani MS. Mimochodem, Access je další produkt, který nechává potichoučku vyhnít, všímáte si? Ono, když jsem psal článek k historii Office, tak jsem si všiml jedné ikonky - FoxPro. Kde je dneska Visual (FoxPro), xBase/dBase :-) Každopádně já bych byl spíš pro plnou podporu MS SQL.citovat
icon #041142
eLCHa
Upřímně - Power u mně začíná a končí s PowerQuery.Pro mé potřeby stačí.

Power Pivot mi padá a nevidím jeho přínos proti kombinaci PowerQuery + KT - tady mám vyřešené slučování dat, seskupování dat mimo KT a pod.

Ostatní Power jsem nepoužil - proto nekritizuji.

Když jsem poprvé otevřel PowerQuery, pořád jsem hledal,kde se vkládají SQL dotazy a když jsem zjistil že to je něco jiného, tak jsem to tak na rok zavřel.
Teď tvrdím - je to v excelu, takže si to platíme a je škoda to nepoužívat. On je to zjednodušeně takový nový "záznamník maker" ;)) pro práci s daty.

MSQuery je strašný - ale mám ho rád ;)) . I když užho taky nepoužívám.citovat
#041158
avatar

xlnc napsal/a:


b) Konečně posunout tu stupiditu KT, které neuměly prosté sloučení dat (stejně jako souhrny), nemluvě o více zdrojích a o tom, že průvodce KT vykopal MS mimo ribbon.


Ten pokus tady je.

S Power nástroji to zkouším od verze 2010. Power Query mi padalo, potom hlásilo, že nemám správnou licenci, nechal jsem ho být.
PowerPivot naopak fungoval bez větších problémů. Spojování tabulek, více zdrojů, slušná rychlost. Na větších datech (cca 0.5 mil řádků) jsem zkoušel variantu Access + KT x PowerPivot. PowerPivot byl několikanásobně rychlejší.
Jako u všech power nástrojů, podpora nic moc. Něco jako DaxStudio mělo být součástí nástroje od počátku.
Běžně používám.

Ve verzi 2016 jsem přidal power query. Snadné získávání dat a rychlost přípravy je také celkem zajímavá. Ale. Zřejmě chybí koncepce, nástroj se mění pod rukama, sympatické naklikávání je na zabití - generuje docela záludný kód, v lepším případě jen havaruje, v horším dodá chybné výsledky, je nutné být ve střehu. Rychlost také nic moc, optimalizace výpočtu při více dotazech (v Excelu) není, mizerná podpora vlastních knihoven dotazů, celkově mizerná dokumentace - specifikace jazyka moc čtivá není, informace rozptýlené po netu, ty zajímavé často začínají "... xx vývojář power query mi prozradil jak ...". Uživatelská přívětivost - nějaké vyhledávání potřebné funkce z cca 600 neexistuje.
I tak ho používám.
Ostatní nástroje si podle mne označení Power nezaslouží.citovat
icon #041159
avatar
@xlnc
Parametricky dotaz s parametrom v bunke som vytvorit dokazal. Ak mas chut, mozes mi rano brnknut, po telefone vysvetlim. Nasiel som to niekde na webe, nie je to nic zlozite, ale link asi uz nemam. Ako pisem, zavolaj, vysvetlim.citovat

Strana:  1 2 3 4   další »

Uživatelské menu

Nejste přihlášen(a)
avatar\n

Menu

On-line nástroje

Formulář Faktura

Formulář Faktura IV

Oblíbený formulář Faktura byl vylepšen a rozšířen.
Více se dočtete zde.

Aktivní diskuse

Porovnávací Tabulka

lubo • 25.6. 10:09

Porovnávací Tabulka

Jirka78 • 25.6. 9:21

Porovnávací Tabulka

Jess • 25.6. 6:46

rozlisna tlac excelu na 2 pc

elninoslov • 24.6. 23:28

Porovnávací Tabulka

elninoslov • 24.6. 23:26

Porovnávací Tabulka

Jess • 24.6. 22:46

rozlisna tlac excelu na 2 pc

Michalko • 24.6. 7:04